İZMİR(Smyrna Post-İHM) | İzmir Haber Merkezi | Haberler | İzmir Haberleri
Son Dakika
HASBİHAL KAHVALTI SALONU Murat Öncel: Sivil toplum örgütleri Belediye Yönetiminin temel taşı olacak. Beş ilde uyuşturucu operasyonu Balyoz'da 63 kişiye tahliye kararı Ünlü işadamına hapis şoku! Firari PKK'lılar Karacehennem Ormanları'nda yakalandı Hep yanlarında oldu İktidara yüklendiler! Öncel'den Ali Enginin Çağrısına Jet Yanıt İstanbul'da 17'si asker 48 gözaltı
HASBİHAL KAHVALTI SALONU
HASBİHAL KAHVALTI SALONU
 
Beş ilde uyuşturucu operasyonu
Beş ilde uyuşturucu operasyonu
 
Balyoz'da 63 kişiye tahliye kararı
Balyoz'da 63 kişiye tahliye kararı
 
Tarihi konuşma
Tarihi konuşma
Recep Tayyip Erdoğan Kimdir ?
 

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir ?

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2003 yılından beri başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba 12:39
Yazdır
Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2003 yılından beri başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı. Erdoğan, 1994 ve 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığını yürüttü. Vikipedi Doğum: 26 Şubat 1954 (59 yaşında), İstanbul Eşi: Emine Erdoğan (e. 1978) Eğitim: Marmara Üniversitesi (1981) Parti: Adalet ve Kalkınma Partisi Görev: Türkiye Başbakanı şu tarihten beri: 2003 Çocukları: Ahmet Burak Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Sümeyye Erdoğan, Esra Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan (26 Şubat 1954, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti'nin 2003 yılından beri başbakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisinin genel başkanı. Erdoğan, 1994 ve 1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığını yürüttü.

Erdoğan, Aksaray Yüksek Ticaret Okulu'ndan 1981 yılında mezun oldu. 18 yaşından itibaren siyasete dahil oldu.Erdoğan, 1969-1982 yılları arasında amatör olarak futbolla ilgilendi.Eşi Emine Erdoğan'la 4 Temmuz 1978’de evlendi. Evliliklerinden 2 erkek, 2 kız olmak üzere 4 çocukları vardır.

Erdoğan 27 Mart 1994'de yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak seçildi. 12 Aralık 1997 tarihinde Siirt'te düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşma nedeniyle Diyarbakır DGM Savcılığının "halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği" gerekçesiyle açtığı davada Türk Ceza Kanununun 312. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.Cezaevinde dört ay kaldıktan sonra, 14 Ağustos 2001'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)'ni kurdu.2002 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi parlamentodaki sandalyelerin yaklaşık üçte ikisini kazanarak tek başına hükümet kurma yetkisini kazandı.

Başbakan olarak Erdoğan, çok sayıda değişiklikler uyguladı. Türkiye 45 yıl sonra Avrupa Birliği ile bir ortaklık anlaşması imzaladı, ve 3 Ocak 2005'te AB'ye katılım müzakereleri başladı.

Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi ilk kez 2002 Türkiye genel seçimleri'nde %34,43'lük oy oranı ile tek başına hükûmet kurarak iktidara geldi. Daha sonra, Adalet ve Kalkınma Partisi 2007 Türkiye genel seçimleri'nde %46,58 ve 2011 Türkiye genel seçimleri'nde ise  %49,9 oy oranı ile tekrar tek başına hükûmet kurarak iktidara gelmiştir. Bu sonuçlarla Adalet ve Kalkınma Partisi, Türkiye'de iktidarda olmasına rağmen ikinci ve üçüncü döneminde oy oranını artırarak seçim kazanan ilk parti olmuştur. İlk yılları ve eğitimi

Erdoğan, ailesinin Rize'nin Güneysu ilçesinden İstanbul'a göç ettiği Kasımpaşa semtinde doğmuştur. 11 Ağustos 2004 tarihinde Gürcistan ziyaretinde "Ben de Gürcü'yüm ailemiz Batum'dan Rize'ye göç etmiş bir Gürcü ailesidir." dedi. Erdoğan'ın etnik kimliğini araştıran tarihçi Cezmi Yurtsever ise Osmanlı arşivlerini taramış ve Erdoğan'ın Gürcü kökenli olmadığını belirtmiştir.Tayyip Erdoğan, 2007'de NTV'de katıldığı bir programda Türk olduğunu söylemiştir.

Erdoğan babasının Sahil Güvenlik Teşkilatı'nda görevli olmasından ötürü çocukluğu Rize'de geçti.Ailesi ile birlikte 13 yaşındayken İstanbul'a yerleşti.Çocukluk döneminde ekstra harçlık için İstanbul'un bazı sokaklarında limonata ve simit sattı.1965 yılında ilkokulu Kasımpaşa semtindeki Piyalepaşa İlkokulu'nda, liseyi ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde okudu. 1973 yılında İmam Hatip'ten mezun oldu.O yıllarda İmam Hatip Lisesi mezunları üniversite sınavına sokulmadığı için dışarıdan bitirme imtihanlarına girerek fark derslerini verdi, böylece Eyüp Lisesi'nden de ikinci bir lise diploması aldı. Daha sonra Marmara Üniversitesi'ne bağlanarak adı Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi olarak değiştirilen Aksaray İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu'ndan lisans derecesiyle 1981 yılında mezun oldu.Bu okuldan önlisans derecesi ile mezun olduğu da basında iddia edilmiştir.

Gençliğinde yerel bir kulüpte yarı profesyonel futbolcu olarak oynadı.Büyüdüğü ilçenin takımı Kasımpaşa SK'nın oynadığı stadyuma ismi verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 Temmuz 1978 günü verdiği bir konferansta tanışan Emine Erdoğan (kızlık soyadı Gülbaran) (d. 1955 Siirt) ile evli. Ahmet Burak ve Necmeddin Bilal isminde iki oğlu , Esra ve Sümeyye isminde iki kızı bulunmaktadır.

İlk dönem siyasi kariyeri

Üniversite yıllarında Milli Türk Talebe Birliği'ne girdi, 1976 yılında Millî Selâmet Partisi (MSP) Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığına ve aynı yıl MSP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığına seçildi.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile siyasi dönemi tekrar başlatır. 1984 yılında Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında da İl Başkanı ve MKYK üyesi seçildi. 1986 ara seçimlerinde milletvekili adayı oldu. Ardından 1989 yılında da Beyoğlu ilçesinin belediye başkan adayı oldu ve 1989 seçimlerinden Refah Partisi 2. parti olarak çıktı. 1991 yılında tekrar milletvekili adayı oldu ve parti barajı geçince milletvekili olmasına rağmen tercihli oy sistemi sebebiyle yüksek seçim kurulu milletvekilliğini iptal etti.

1994-1998 Büyükşehir Belediye Başkanlığı

27 Mart 1994 yerel seçimlerinde Erdoğan %25,19 oy oranı alarak dünyanın en büyük metropollerinden biri olan ve Türkiye'nin sosyal ve ekonomik başkenti olan İstanbul'un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Başkanlığı döneminde İstanbul'daki kaçak yapılaşma ile mücadele etti (bkz. Gökkafes maddesi). Hakkında 18 dosyadan İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. Bunlardan bazıları Akbil , İsfalt,İstaç ve İdo davalarıdır. Bu davalar, milletvekili olduğunda dokunulmazlığı nedeniyle dokunulmazlığı süresince donduruldu.

Hapis dönemi, 1999 12 Aralık 1997'de Siirt’te topluluğa konuşma yaptığı bir miting sırasında Ziya Gökalp'ın 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası'nın değiştirilmiş bir sürümü ile; orduyu öven dizeyi söylemeden, yerine aşağıdaki mısraları eklediği ve ardından konuşmasının devamında "her devrin Firavun ve Nemrutları olduğunu bunun karşısına çıkacak Musa ve İbrahimlerin engelleri aşarak pislik dolu yolları temizleyeceğini" söylemesi nedeniyle Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. 21 Nisan 1998 tarihinde mahkeme, sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 312/2 maddesinden “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği kararını verdi ve Erdoğan bir yıl hapis ve 860 TL para cezasına çarptırıldı. Daha sonra sanığın mahkemedeki tavrı ve duruşmadaki hali gözönüne alınarak cezası 10 ay hapis ve 176,66 TL para cezasına indirildi. Ceza infaz yasası gereği 10 aylık hapis cezası 4 aya indi. Erdoğan Diyarbakır DGM'nin kararına temyiz başvurusu yaptı. 24 Eylül 1998 tarihinde Yargıtay 8. Ceza Dairesi Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi kararını onadı ve bu tarihte hüküm kesinleşti. Erdoğan 4,5 yıl sürdürdüğü İstanbul Belediye Başkanlığını bırakarak 26 Mart 1999 günü Pınarhisar Cezaevine girdi ve 24 Temmuz 1999 günü ceza süresini tamamlayarak hapisten çıktı. Ziya Gökalp'in şiiri
Asker Duası Erdoğan'ın okuduğu
değiştirilmiş şiir

Elimde tüfenk, gönlümde iman,
Dileğim iki: Din ile vatan...
Ocağım ordu, büyüğüm Sultan,
Sultan'a imdâd eyle Yârabbi!
Ömrünü müzdâd eyle Yârabbi!

Minareler süngü, kubbeler miğfer
Camiler kışlamız, mü'minler asker
Bu ilâhi ordu dinimi bekler
Allahu Ekber, Allahu Ekber.

Bilinenin aksine Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu, yargılanıp hapis cezası almasına sebep olan şiir Ziya Gökalp'in Asker Duası isimli şiirinin değiştirilmiş bir versiyonu değildir. Onun okuduğu şiir yukarıda geçtiği şekliyle Romen Diyojen ve Büyük Selçuklu Türk Hükümdarı Alparslan'ın karşılıklı konuşmalarını gösteren Türk Standartları Enstitüsü tarafından basılmış "Türk ve Türklük" isimli kitapta geçen Ziya Gökalp'in başka bir şiiridir. Milli Eğitim Bakanlığı bu kitabın okunmasını öğretmenlere ve orta dereceli okul öğrencilerine tavsiye etmiştir.

Başbakanlık dönemi, 2003-günümüz GSYİH yüzdesi olarak altı büyük Avrupa ülkeleri ekonomilerinin 2002-2009 tarihleri arasında kamu borç durumu, (Türkiye açık mavi çizgide belirtilmiş) .

Fazilet Partisi'nin, Anayasa Mahkemesi tarafından daimi kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını "gelenekçiler" ve "yenilikçiler" olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. "Millî Görüş'çü" olarak adlandırılan kanat, Recai Kutan'ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001'de Saadet Partisi'ni kurarken, "değişimci" kanat da, Tayyip Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001'de, Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kurdu ve Tayyip Erdoğan, parti genel başkanlığına seçildi.Erdoğan "biz gömleğimizi değiştirdik" ifadesiyle muhafazakarlardan büyük tepki aldı.

Kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 3 Kasım 2002 seçimlerinde kayıtlı 41.291.568 seçmenin oy kullanan 32.652.702 kişisi içinden 10.770.704 adet oy alarak %34,29 ile birinci parti oldu.

Erdoğan, siyasi yasağı bulunduğu için seçimlere giremedi ve milletvekili seçilemedi. Seçim sonrasındaki 58. Hükümet, Abdullah Gül başbakanlığında kuruldu. Bu hükümet döneminde Erdoğan'ın siyasi yasağının kaldırılması için TBMM'ye yasa teklifi sunuldu. Bu yasa değişikliği TBMM tarafından oy çokluğuyla kabul edilse de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yasayı "öznel, somut ve kişisel" olduğu gerekçesiyle veto etti. Daha sonra aynı yasa değiştirilmeden mecliste tekrar kabul edildi ve Cumhurbaşkanı Sezer yasa değişikliğini bu kez onayladı. Bu yasanın kabuluyle Erdoğan'ın milletvekili seçilmesi için yasal bir engel kalmadı. Seçimlerde Siirt milletvekili seçilen Fadıl Akgündüz'ün milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Siirt'teki seçimlerin tekrar edilmesi kararlaştırıldı. Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk sıradaki adayı Mervan Gül'ün adaylıktan çekilmesi ile Erdoğan partinin birinci adayı olarak Siirt seçimlerine girdi ve oyların %85'ini alarak kazandı. Erdoğan'ın milletvekili seçilmesinin ardından başbakan Abdullah Gül, Erdoğan'ın başbakan olması için Cumhurbaşkanı Sezer'e istifasını sundu. Sezer bu kez hükümeti kurma görevini Erdoğan'a verdi ve genel seçimlerden yaklaşık üç ay sonra Erdoğan başkanlığında 59. Hükümet kuruldu.

3 Ekim 2005 tarihinde Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri Başbakan Erdoğan'ın görev süresi içinde başlamıştır.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan 23. Dönem Milletvekili Seçimlerinde %46,6 oy alarak 341 milletvekili çıkaran Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan'ı başbakanlık koltuğuna ikinci kez taşıdı.Başbakan olarak görevde olduğu 2003 yılından 2009'a kadar Türkiye ekonomisi büyüme göstermiş ve Türkiye'nin GSMH'si Dünya toplamının yüzde 1.11'inden yüzde 1.37'sine yükselmiştir.

12 Haziran 2011 tarihinde 24. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy yüzdesini %49,83'e çıkarmış ve Türkiye genelinde 21.399.082 oy alarak toplamda 327 milletvekili ile üçüncü kez hükümet kurma yetkisini kazanmıştır.

Özel Hayatı Şahsi ilişkileri Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ile George Papandreou ve eşi Ada Papapanou.

Recep Tayyip Erdoğan aslen Rizeli olan Ahmet Erdoğan ile Tenzile Erdoğan'ın oğullarıdır. 27 Haziran 2006 tarihinde vefat eden ağabeyi Hasan Erdoğan'ın ardından ailenin en büyük ikinci çocuğudur. Çocukluğunda babası, deniz yollarında kıyı kaptanı olarak çalışan Erdoğan'ın, ailesiyle birlikte 13 yaşında Rize’den, İstanbul'a geldiğinde 3'ü erkek ve 1'i de kız olmak üzere 4 kardeşi daha bulunmaktaydı. Hayatının önemli bir bölümü Kasımpaşa’da geçen Erdoğan, ilkokulu Piyale Paşa İlkokulu’nda okumuş, 1965 yılında ilköğretimini bitirip, İstanbul İmam Hatip Lisesi'ne başlamıştır.

4 Temmuz 1978 günü verdiği bir konferansta tanıştığı 1955, Siirt doğumlu Emine Erdoğan ile tanışmış ve ardından evlenmiştir. Emine Erdoğan ile Recep Tayyip Erdoğan'ın Ahmet Burak ve Necmeddin Bilal isminde iki oğlu, Esra ve Sümeyye isminde iki kızı bulunmaktadır.

İç politikası Demokrasi 2003 yılından bu yana parti ile hükümet başkanlığı görevini ve politika yaşantısını sürdürmekte olan Recep Tayyip Erdoğan görevde bulunduğu Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinde iç politikasın da Avrupa Birliği ile uyum çerçevelerinde demokratik reformlar uygulamıştır.

Başbakan Erdoğan yönetimindeki hükümet 2009 yılında 40.000 'den fazla insanın yaşamına mal olan çeyrek yüzyıldır Türkiye sınırları içerisinde süren PKK'nın terörist faaliyetlerini sona erdirmek için bir taslak açıkladı. Hükümetin yapmış olduğu taslakta Kürt dilinde yayın ve siyasi kampanyalar yapılmasına izin verilmiş ayrıca bu taslak Avrupa Birliği tarafından da desteklenmiştir.

Ekonomi

Erdoğan 2002 yılında finansal kriz nedeniyle durgunluk yaşayan Türk ekonomisini Bülent Ecevit'in liderliğindeki koalisyon hükümeti döneminden devralmıştır. Erdoğan Maliye Bakanı Ali Babacan'nın uygulamış olduğu makro-ekonomik politikaları destekledi. Erdoğan Türkiye'ye daha fazla yabancı yatırımcı çekmek için çalıştı ayrıca Erdoğan döneminde GSYİH büyüme oranı %7,3'e yükseldi ve ekonomide rekor bir büyüme gerçekleşti.

Dış politikası Rusya Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin gerçekleştirecekleri toplantıda tokalaşırken, İstanbul, Türkiye.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler Erdoğan'ın başbakanlık süresinde geçen askeri ve siyasi krizlerin karşın hızla gelişmektedir. Yüzyıllar boyunca bölgesel üstünlük için rakip olmuş iki ülke Erdoğan hükümetinin yükselişi ile dostane ilişkilerin ve karşılıklı işbirliğin çıkarlarına olduğunu anlamışlardır. Buna göre, rekabetçi işbirliği bağlarının arttığı istatiksel rakamlarla görünüyor. 2002 yılında Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret yaklaşık 5 milyar dolar değerindeyken bu rakam 2011 yılı sonu itibariyle bu rakam 32 milyar dolara ulaşmıştır.

Kasım 2005 yılında, Vladimir Putin'in açılışına katıldığı iki ülke arsında ortaklaşa inşa edilecek olan Mavi Akım doğal gaz boru hattı projesi başlatılmıştır. Yine iki ülke arasında Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesi planlanmaktadır. Türkiye başbakanı Tayyip Erdoğan 3 Aralık 2012 tarihindeki Rusya başbakanı Putin'in Türkiye ziyaretinde iki ülke ilişkilerinde hedefin 100 milyar dolar olduğunu belirtmiştir.

Kafkaslar Ermeni Sorunu'na bakışı

Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreciyle ilgili Karabağ Sorunu hakkında 'Karabağ'da Ermeni işgali sona ermeden biz de sınırı Ermenilere açmayız' demiştir.

Orta Doğu Irak ile Stratejik İşbirliği

Recep Tayyip Erdoğan Başbakanlık dönemi boyunca Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi tarafından düzenlenen Bağdat'ta 36 mutabakat zaptı ve çalışma protokolü imzaladı.Protokol içeriği güvenlik, enerji, petrol, elektrik, su, sağlık, ticaret, çevre, ulaşım, konut, inşaat, tarım, eğitim, yüksek öğrenim ve savunma sektörlerini içermektedir.

Irak'ın kuzey bölgesi ile ılımanlaşan ilişkiler sonrası Erbil'de bir Türk üniversitesi ve Musul'da bir Türk konsolosluğu açılmıştır.Abdullah Gül 23 Mart 2009 tarihinde Irak'a gerçekleştirmiş olduğu gezi ile 33 yıl sonra Irak'a giden ilk cumhurbaşkanı oldu.

Arap Baharı turu

Recep Tayyip Erdoğan, ailesi ve eşlik eden heyetle birlikte yapılan 13 Eylül 2011 tarihinde başlayan ve ilk ziyaret yeri Mısır olmak üzere Tunus ve Libya'ya resmi ziyaretleri gerçekleştirmiştir.Erdoğan'a ziyaretlerde bulunduğu ülkelerde halk tarafından duyulan ilgi ve sevgi gösterileri ziyaretlere damgasını vurmuştur. Mısır'ın ardından Tunus ziyaretini gerçekleştiren Erdoğan'a Mısır, Tunus ve Libya'da duyulan halk ilgisi dünya kamuoyunda geniş yankı bulmuştur.Erdoğan, Trablus da Libya'lılara Şüheda Meydanı'nda bir konuşma yapmıştır.

Filistin tavrı

Erdoğan İsrail'in sahip olduğu nükleer tesisleri "bölgesel barış için ana tehdit" olarak tanımlamış ve UAEK denetimi altına girmesi için çağrıda bulundu.Erdoğan "açık hava hapishanesi" olarak tanımladığı Gazze'nin bu durumu için İsrail'i suçlu bulduğunu açıklamıştır.

Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu sırasında Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın podyumu terketmesi.

2009 Dünya Ekonomik Forumu toplantısında Gazze çatışması ile ilgili olarak Shimon Peres ve Erdoğan arasında bir tartışma oldu. Peres Erdoğan'ın açıklamaları sonrası İstanbul'a bir roket düşse aynı tutumun Türkiye tarafından yapılacağını söyleyerek Erdoğan'ın durumu anlamadığını söyledi.Erdoğan Peres'e şu sözleri söyledi: "Sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Öldürmeye gelince, siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum." Erdoğan'ın Peres'e yanıt vermesi esnasında konuşması moderatör tarafında kesildi. Sözünün kesilmesinden sonra moderatöre şu sözleri söylerek salondan ayrılmıştır. " Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir. Daha Davos'a gelmem. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika konuştu, 12 dakika konuşturuyorsunuz. Olmaz."

İsrail'e bakışı

Erdoğan, 6 Ekim 2011 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti'ne İsrail Başkatiplerinden Ya'akov Finkelstein, Erdoğan'ın Güney Afrika Başbakanı ile yaptığı basın açıklamasında "Tünellerden sadece gıda değil, silahlar, füzeler geçiyor. Bu füzelerle şehirlerimiz, çocuklarımız vuruluyor" diyen Başkatibin sözlerine "O tünellerden atom bombası geçmez. Nükleer silah geçmez, fosfor bombaları geçmez. İsrail, fosfor bombalarıyla Gazze'yi bombalamıştır. Bu bir kitle imha silahıdır. Ve kitle imha silahı kullanmak suçtur. O tünellerden geçse geçse ancak küçük çaplı silahlar geçebilir. Tüfek geçer. Ama oradan tank, top bunlar geçmez değil mi?" sarf etmiş ve devamında "İsrail, bölge için en büyük tehlike çünkü atom bombası var" demiştir.

Avrupa Yılın Avrupalısı

Erdoğan başbakanlığını yürütüyor olduğu Türkiye'de yaptığı reformlar sonrası European Voice Organization tarafından "The European of the Year 2004 (Yılın Avrupalısı" seçilmiş, bunun üzerine Erdoğan "Türkiye'nin Avrupa'ya katılımı bir medeniyetler çatışmasına yol açmaz uzlaştırıcı ve birleştirici olur." yorumunda bulunmuştur.

G-20 Zirvesi Bayrak Tavrı Erdoğan G-20 zirvesinde liderlerle beraber, 2009.

25 Eylül 2009 tarihinde ABD'nin Pittsburgh şehrinde düzenlenen G-20 ülkeleri liderler buluşmasında geleneksel aile fotoğraf çekimleri öncesi, liderlerin yerlerinin alması sırasında Türkiye Başbakanı içinde yerde bulunan Türk bayrağı Türkiye'yi temsilen bulunan Başbakan Erdoğan tarafından bayrak yerden alınmıştır. Bayrağı yerden alan Erdoğan, bayrağı katlayarak ceketinin cebine koymuştur.

Olaylar Silahlı Suikast Girişimi

13 Eylül 2005 tarihinde Kütahya'da bulunan Erdoğan'ın minübüsüne ekmek arasına sakladığı bıçağı ile binmeye çalışan şahıs polis tarafından yakalanıp, etkisiz hale getirilmiştir. Şahısın üzerinde yapılan aramada mermi dolu bir poşet ve içi mermi ile dolu silah ele geçirilmiştir.Silah üzerinde yapılan incelemede silahın kuru sıkıdan bozma olduğu tespit edilmiştir. Sanığı eski MHP milletvekili Ali Güngör'ün isteği üzerine kızı Hatice Burcu Güngör savunmuştur.17 Kasım 2006'da sonuçlanan davada Mustafa Bağdat, 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.Sonrasında Amerika'dan gönderilen bir eposta ile bombalı araç kullanılarak kendisine yapılması planlanan bir saldırıdan daha bahsedilmiş ve bu suikast engellenmiştir. Bu saldırı o dönemin MİT çalışanları ve bazı Türk bilişim profesyonelleri tarafından detaylıca incelenmiştir.

Hakime hakaret

Erdoğan 1989 Beyoğlu Belediye Başkanlığına Refah Partisinden aday olmuş, ancak az farkla seçimi kaybederek, seçim kuruluna itiraz etmiştir. İtirazının hakim tarafından reddedilmesi üzerine, görevli hakime "Sarhoş kafayla karar veremezsin" şeklinde hitap etmesi üzerine dava savcılığa intikal etmiş ve Erdoğan Bayrampaşa Cezaevinde 1 hafta gözaltında kalmıştır. Daha sonra cezası para cezasına çevrilerek serbest bırakılmıştır.

Tazminat

14 Ocak 2000 tarihinde Avustralya'nın Melbourne şehrinde yayın yapan SBS radyosuna verdiği mülakatta kendisini Abdullah Öcalan ile karşılaştıran bir kişiye "Sayın Öcalan şu an, düşüncelerinin değil, almış olduğu kellelerin hesabını veriyor. Bense düşüncelerimden dolayı 4 ay hapis yattım, aramızdaki fark çok büyük." şeklinde cevap verdi. Şehitlerden ve hayatını kaybeden mağdurlardan "kelle" ve yasa dışı silahlı örgüt lideri Öcalan'dan "sayın" diye söz etmesi nedeniyle eleştirildi.Şehit Anaları Derneği tarafından kendisine sembolik bir manevi tazminat davası açıldı. Davacıların avukatlığını Kemal Kerinçsiz'in yaptığı davada, İstanbul Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Aralık 2007 tarihinde Erdoğan'ın 3 kuruş tazminat ödemesine karar verdi. Hâkim, kararında şehitlere kelle ve yasa dışı silahlı örgüt liderine sayın denmesinin dil sürçmesi olamayacağına hükmetti. Erdoğan kararı temyiz etti. Yargıtay temyiz başvurusunu hem usulden, hem esastan inceledi ve mahkemenin kararını onadı.

Karikatür davaları

Erdoğan tarafından Cumhuriyet Gazetesi çizeri Musa Kart, Evrensel Gazetesi, Penguen Dergisi'nin sahibi Erdil Yaşaroğlu ile Pak Yayıncılık'a karikatürlerde şahsınının çeşitli figürlerle tasvir edildiği ve bunun kişilik haklarına saldırı içerdiği vurgulanarak manevi tazminat davaları açılmıştır.

Şahsına yönelik hakaret

6 Şubat 2010 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi tarafınca, TBMM genel kurulunda Erdoğan'a yönelik "kişilik hakları ile parti tüzel kişiliğine saldırıda bulunulduğu" iddiasıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli aleyhinde 50 bin TL'lik manevi tazminat davası açılmış. Dava dilekçesinde Bahçeli'nin; Türkiye'yi bölmeye çalışmak, etnik bölücülük konusunda sicil sahibi olmak, Türkiye'yi ayrıştırma ve bölme projelerini İmralı, Kandil ve Barzani'nin desteğiyle hayata geçirmek için çalışmak, İmralı canisi ile rol paylaşmak, işbirliği içinde olmak, kol kola girmek, aynı çizgide olmak; kimliksiz ve kişiliksiz siyasetin temsilcisi olmak, hayasızlık, ahlaksızlık, namussuzluk, edepsizlik; çürümüş bir zihniyete sahip olarak, etrafa mide bulandıran koku yaymak, ahlak bunalımına girmek, ahlaki ve vicdani bütün ölçülerini kaybetmek, seviye ve seviyesizlik ölçüleriyle tarif edilemeyecek bir çukura düşmek, utanç verici bir kişi olmak, teröristleri kucaklamak, alçaklık, yalancılık, riyakarlık, yalanlarla Türk milletine hakaret etmek gibi ifadeleri ve sözleriyle Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi'ni itham ettiği kaydedildi. Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, her davacı için 10 bin TL olmak üzere toplam 20 bin TL manevi tazminat cezasının ödenmesine karar verilmiştir.

Hakaret davası

Kişilik hakları ve parti tüzel kişiliğine saldırıda bulunduğu iddiasıyla Ataol Behramoğlu aleyhine Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi tarafınca açılan 20 bin TL'lik manevi tazminat davası Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülmüştür.

Mal varlığı

Erdoğan'ın, 7 Şubat 2006 tarihinde yayınlanan mal varlığında; banka hesaplarında 1.361.290 TL parası olduğu, haricinde, 120.000 dolar alacağı olduğu açıklanmıştır.12 Eylül 2007 tarihinde açıklanan mal beyanında ise, Arnavutköy ve Güneysu’daki arsalarının haricinde, banka hesaplarında 1 milyon 803 bin 854 TL ile 9 bin 890 euro, alacaklarının ise 312 bin 500 TL olduğu açıklanmıştır. Tayyip Erdoğan'ın, 1 Mart 2010 tarihinde Başbakanlık Basın Merkezi internet sitesinde yayınlanan yeni mal beyanına göre Erdoğan'ın banka hesaplarında 2 milyon 366 bin 109 TL’si, haricinde 500 bin TL tutarında alacağı bulunduğu bildirilmiştir. Erdoğan’ın bu mal varlığının nedeni olarak ise şirket hisselerinin satış geliri, emekli ikramiyesi, emekli maaşı ve milletvekili maaşlarının toplamı gösterilmiştir.

Seçimler ve referandumlar

Recep Tayyip Erdoğan 1994 yılından beri üç genel seçim, üç yerel seçim ve bir milletvekili ara seçimine katılmıştır;

Seçim Seçim Tarihi Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımı Kazanılan Oy Yüzdesi Diğer Oy Dağılımı Sonuç
1994 İBB Başkanlık Seçimleri[73] 27 Mart 1994 Refah Partisi'nin İBB Başkan Adayı %25,19 ANAP %22.14
SHP %20.30
DYP %15.45
DSP %12.38
DİĞER %4.54
Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi.
2002 Türkiye Genel Seçimleri[74] 03 Kasım 2002 Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı
(Milletvekili adaylığı reddedildi)
%34,43 CHP %19.41
DYP %9.54
MHP %8.35
GP %7.25
DİĞER %21.02
Adalet ve Kalkınma Partisi, TBMM'nde 365(/550) sandalye kazandı.
Adalet ve Kalkınma Partisi, tek başına 58. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'ni kurdu.
Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Kayseri milletvekili Abdullah Gül, Başbakan oldu.
2003 Türkiye milletvekili ara seçimleri[75] 09 Mart 2003 Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı
Siirt Milletvekili adayı
%84,8 CHP %13.8
İP %0.8
TKP %0.6
Recep Tayyip Erdoğan, Siirt Milletvekili seçildi.
AKP tek başına 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'ni kurdu.
Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan oldu.
2004 Türkiye Yerel Seçimleri[76] 28 Mart 2004 Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı % 42 CHP %18
MHP %10
DYP %10
SHP %5
DİĞER %15
2276(/3208) İl Genel Meclisi Üyesini
1750(/3193) Belediye Başkanlığını
12(/16) Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP kazandı.
2007 Türkiye Genel Seçimleri[77] 22 Temmuz 2007 AKP Genel Başkanı
İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı
%46,58 CHP %20.88
MHP %14.27
DP %5.42
BĞZ %5.32
DİĞER %7.53
AKP, TBMM'nde 341(/550) sandalye kazandı.
Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçildi.
AKP tek başına 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'ni kurdu.
Recep Tayyip Erdoğan, tekrar Başbakan oldu.
2007 Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumu[78] 21 Ekim 2007 AKP Değişikliği Referanduma Sundu %68,95
(EVET)
%31,05
(HAYIR)
Anayasa değişikliği kabul edildi. Cumhurbaşkanlığının seçilme şekli ve görev süresi başta olmak üzere bir takım Anayasa maddeleri değişti.
2009 Türkiye Yerel Seçimleri[79] 29 Mart 2009 AKP Genel Başkanı % 38 CHP %23
MHP %16
DTP %6
SP %5
DİĞER %12
1889(/3281) İl Genel Meclisi Üyesini
1442(/2903) Belediye Başkanlığını
10(/16) Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP kazandı.
2010 Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumu[80] 12 Eylül 2010 Adalet ve Kalkınma Partisi Değişikliği Referanduma Sundu %57,88
(EVET)
%42,12
(HAYIR)
Anayasa değişikliği kabul edildi. bkz. 2010 Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumu
2011 Türkiye Genel Seçimleri[81] 12 Haziran 2011 Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı
İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı
%49,90 CHP %25.91
MHP %12.99
BĞZ %6.65
SP %1.24
DİĞER %3.31
AKP, TBMM'nde 327(/550) sandalye kazandı.
Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul 1. Bölge Milletvekili seçildi.
AKP tek başına 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti'ni kurdu.
Recep Tayyip Erdoğan, 3. kez Başbakan oldu.
Genel seçimler 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde AKP tarafından kullanılan üzerinde Erdoğan'ın bir resmi ve "Türkiye Hazır Hedef 2023" sloganı yazılı bulunan afişler biri.

3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimleri Erdoğan'ın başkan adayı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi 34.29%'luk oy oranı ile 363 milletvekili çıkartarak kazanmış; Erdoğan kurulacak hükümetin başkanlık etmiştir.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılam Türkiye genel seçimlerinde ise 46.58% oy oranı ile Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti kurma görevini üstlenmiştir. Seçimden önce parti tanıtımı için Erdoğan'ın seçim vaatleri ile dolu çeşitli resimler bilbordlarda gösterilmiştir. Ayrıca "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" yazılı bir Erdoğan resmide gösterilmiştir. Hükümete ve partiye Erdoğan başkanlık yapmıştır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerini ise Adalet ve Kalkınma Partisi Türkiye genel seçimlerinde bir ilke imza atarak üçüncü kez üst üste 49.83%'lük bir oy oranı ile kazanmıştır. Diğer seçim tanıtımlarından farklı olarak 2011 seçimlerinde Erdoğan farklı temaların bulunduğu parti tanıtım reklamlarında boy göstermiş ve "Haydi Bir Daha" adlı partisine ve oy verenlere atıfla hazırlanan şarkısını yorumlamıştır. Erdoğan'ın söylemiyle "Türkiye Hazır Hedef 2023" sloganı kullanılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı seçimi

24 Nisan 2007 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi Grup toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Adayımız Abdullah Gül kardeşim" diyerek Abdullah Gül'ün 11. Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıklamıştır. Abdullah Gül 28 Ağustos 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin üçüncü turunda 339 oy alarak Türkiye Cumhuriyetinin 11. cumhurbaşkanı seçildi.

Yerel seçimler Ana maddeler: 1994 Türkiye yerel seçimleri, 2004 Türkiye yerel seçimleri ve 2009 Türkiye yerel seçimleri

Recep Tayyip Erdoğan 1994 yerel seçimlerinde %25,19 oy alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Erdoğan'ın liderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi 2002 genel seçimleri kazandıktan sonra, 2004 yerel seçimlerinde oy sayısını daha fazla arttırdı. Adalet ve Kalkınma Partisi 16 büyükşehir belediyesinden 12 tanesini kazanarak seçimlerden birinci parti olarak ayrıldı.

2007-2010 ekonomik krizi döneminde iken 2009 yılında yerel seçim yapıldı. Bu seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi 2004 yerel seçimlerindeki oy oranından %3 az oy alarak %39 oy aldı. İkinci parti olan CHP %23 oy aldı ve üçüncü parti olan MHP %16 oy aldı.

Referandumlar Ödülleri ve övgüleri Ödüller Yıl Kategori Ödül Töreni Notlar
29 Ocak 2004 "(AJC) Cesaret karakteri ödülü" (İngilizce: Profiles of Courage) Amerikan Yahudi Komitesi
18 Nisan 2004 "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri Time dergisi
13 Haziran 2004 "Altın Plaka" ödülü Amerikan Başarı Akademisi (İngilizce: Academy of Achievement) Geleneksel olarak verilen ödül Tayyip Erdoğan'a, aktör James Earl Jones tarafından sunulmuştur.
1 Aralık 2004 "Yılın Avrupalısı" ödülü European Voice Dergisi[85][86]
2 Eylül 2005 "Avrupa Kurumlar" ödülü İtalyan Akdeniz Laboratuvarı Vakfı
1 Haziran 2006 "Tatar Madalyası" Rusya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından verilmiştir.
8 Ağustos 2006 "Karadeniz Ülkelerinde Yılın Reformcusu ödülü" Hazar Enerji Entegrasyonu[88]
1 Kasım 2006 "Üstün İnsani Hizmet Nişanı" Kızılay
2 Şubat 2007 "Kültürler Arası Diyaloğu Himaye Ödülü" Tataristan Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şeymiyev tarafından verilmiştir.
12 Mart 2007 "2007 Barış ve Diyalog Ödülü" Rumi Forum tarafından Başbakan Erdoğan'a ve İspanya Başbakanı Zapatero'ya sunulmuştur.
15 Nisan 2007 "Kristal Hermes Ödülü" Almanya Ödül, Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen bir törenle Almanya Devlet Başbakanı Angela Merkel tarafından verilmiştir.
14 Haziran 2007 2006 yılının "En Başarılı Lider Ödülü" İmedya
11 Temmuz 2007 "Agricola" ödülü BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Ödül, açlıkla mücadele ve gıda üretiminin artırılması konusunda önemli katkılar sağlayan şahsiyetlere verilmektedir.
15 Ocak 2008 "Köprüleri İnşa Etmek" ödülü Müslüman Sosyal Bilimciler Derneği
11 Mayıs 2009 "İbn-i Sina Ödülü"
Kofi Annan ve Zapatero ile birlikte ödüle layık görülmüştür.
9 Haziran 2009 "Barış, Özgürlük ve Demokrasi" ödülü Crans Montana Forumu
26 Ekim 2009 Nişan-ı Pakistan Pakistan Pakistan devletinin en büyük ödülü olan Devlet Onur Nişanı.
12 Ocak 2010 "İslam'a Hizmet Ödülü" Kral Faysal Fonu
23 Şubat 2010 "Sevilla, Kültürler Arasındaki Bağ Ödülü" (İspanyolca: Sevilla, Nodo entre Culturas)
İspanya'dan Medeniyetler İttifakı projesinin harekete geçirilmesinde üstlendiği önemli rolü nedeniyle verilmiştir.
1 Mart 2010 "Hariri Ödülü" BM Habitat ve Refik Hariri Vakfı Vakıf tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasındaki başarılarından ötürü Tayyip Erdoğan’a liderlik, devlet adamlığı ve iyi yönetim’ konularında verilmiştir.
29 Nisan 2010 İkinci kez "Dünyanın En Etkili 100 Kişisi"'nden biri Time dergisi Tayyip Erdoğan "liderler" kısmında 17'nci sıradan listeye dahil olmuştur.
27 Mayıs 2010 "FIESP Nişanı" Brezilya Sao Paulo Sanayi Federasyonu Merkezi Sanayiye yaptığı katkılardan dolayı verilmiştir.
28 Mayıs 2010 "Sigara İle Küresel Mücadele Özel Ödülü". BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)
29 Haziran 2010 "Dünya Aile Ödülü" BM Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Dünya Aile Örgütü'nün 2010 yılı özel ödülüdür.
4 Kasım 2010 "Kosova Bağımsızlık Altın Madalyası" Kosova Kosova Cumhuriyeti’nin en büyük devlet nişanıdır.
25 Kasım 2010 "Yılın Lideri" Arap Bankalar Birliği Lübnan ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.
29 Kasım 2010 "Kaddafi İnsan Hakları Ödülü" Libya Libya ziyareti çerçevesinde Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.
11 Ocak 2011 "İslam Dünyası Mümtaz Şahsiyet Ödülü" Şeyh Fahad Al-Ahmad Uluslararası Hayır İşleri Ödülü Kurulu Kuveyt ziyareti sırasında Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.
2 Şubat 2011 "Kırgız Devlet Nişanı" (Kırgızca: Danaker Ordeni) Kırgızistan Kırgızistan ziyareti sırasında iki ülke ilişkileri katkısından dolayı Tayyip Erdoğan'a verilmiştir.
21 Mart 2011 2010 yılının "En Başarılı Lider Ödülü" İmedya
25 Mart 2012 "10 Yılın Şahsiyeti Şahsiyet Ödülü" IFIMES Slovenya 'nın başkenti Ljubljana'da faaliyet gösteren Uluslararası Ortadoğu ve Balkanlar Araştırma Enstitüsü (IFIMES), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "10 yılın şahsiyeti" ilan etti. Enstitünün 10. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen ödül töreninde, son 10 yılın şahsiyeti özel ödülünün Başbakan Erdoğan'a verildiği açıklandı. Başbakan Erdoğan'ın ödülü, Ortadoğu ve Balkanlar'da izlediği olumlu politikalar dolayısıyla aldığı belirtildi. Ödülün Erdoğan'a daha sonra takdim edileceği kaydedildi.
Fahri doktora
 • 26 Ocak 2004 tarihinde Aziz John's Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 3 Nisan 2004 tarihinde Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi Kiev Politeknik Enstitüsü'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 3 Nisan 2004 tarihinde Kırım Devlet Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 18 Mayıs 2006 tarihinde Bulgar Bilimler Akademisi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 20 Temmuz 2006 tarihinde Girne Amerikan Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 29 Mart 2008 tarihinde Saraybosna Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 15 Ekim 2008 tarihinde Fatih Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 4 Temmuz 2009 tarihinde Maltepe Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 4 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 22 Ağustos 2009 tarihinde Halep Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 16 Nisan 2010 tarihinde Gazze İslam Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 18 Mayıs 2010 tarihinde Avrupa Madrid Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 12 Haziran 2010 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 2 Ekim 2010 tarihinde Piri Reis Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 31 Ekim 2010 tarihinde Harran Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 4 Kasım 2010 tarihinde Priştine Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 25 Ocak 2011 tarihinde Kiev Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 16 Mart 2011 tarihinde Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 21 Mart 2011 tarihinde Ümmü'l-Kurra Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 2 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 11 Nisan 2012 tarihinde Şanghay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 22 Mayıs 2012 tarihinde Kaid-i Azam Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 29 Haziran 2012 tarihinde Atatürk Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 21 Eylül 2012 tarihinde Kudus Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 5 Ekim 2012 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 12 Kasım 2012 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 19 Ocak 2013 tarihinde Gaziantep Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
 • 26 Ocak 2013 tarihinde Marmara Üniversitesi'nden Erdoğan fahri doktora aldı.
Fahri vatandaşlık
 • Şubat 2004 tarihinde Erdoğan Seul'de fahri vatandaşlık unvanını aldı.
 • Şubat 2009 tarihinde Erdoğan Tahran'da fahri vatandaşlık unvanını aldı.
 • Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Prizren'de fahri vatandaşlık unvanını aldı.
 • Kasım 2010 tarihinde Erdoğan Mamuşa'da fahri vatandaşlık unvanını aldı.

Anahtar Kelimeler: recep, tayyip, erdoğan, türkiye, cumhuriyeti, 2003
Bu haber toplam 1441 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Anket
BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI KİM OLSUN ?
HASAN KARABAĞ
PINAR SUSMUŞ
M.HALUK ÖNCEL
KERİM ÖZER
HÜSEYİN SEZER
KENAN FİDAN
SELÇUK AYHAN
Yazarlar
Fotogaleri
www.sinemalar.com
Videogaleri
Çok Okunanlar
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Powered By AES